مقالات

لوله کاروگیت Corrugated pipe یا لوله پلی اتیلن فاضلابی

لوله کاروگیت

لوله کاروگیت یکی از انواع لوله های مدرن و محبوب است که عمدتا از جنس پلی اتیلن ساخته می شود و کاربرد فراوانی در بخش های مختلف صنعتی، شهری و کشاورزی دارد. این لوله ها دارای ساختاری پلاستیکی، سبک و بسیار مقاوم هستند که به دلیل طراحی خاص و همچنین کیفیت ساخت بالا، از قابلیت تحمل فشار بالا و طول عمر بالایی برخوردار هستند. این لوله های پلیمری که با نام لوله پلی اتیلن فاضلابی نیز شناخته می شوند، غالبا برای انتقال سیالات بکار گرفته می شوند. این لوله ها به صورت دو جداره ساخته می شوند، به طوری که جداره خارجی آنها دارای طراحی مارپیچی و جداره داخلی دارای سطحی صاف به رنگ های زرد یا آبی است.

 

لوله و اتصالات عرضه کننده انواع محصولات و تجهیزات برای انواع لوله کشی های ساختمانی، صنعتی و غیره.

 

انواع لوله کاروگیت

این لوله ها نیز همانند سایر لوله های موجود در بازار انواع مختلفی دارند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

– لوله های پلی اتیلن کاروگیت: این نوع لوله ها دارای شیارهایی هستند که به افزایش مقاومت لوله در برابر جریان های هوا با فشار بالا کمک می کند. لوله های پلی اتیلن کاروگیت عموما برای انتقال فاضلاب و زهکشی استفاده می شوند و در عین حال در ساخت پل ها نیز کاربرد دارند.

– لوله های زهکشی کاروگیت: این نوع از لوله ها دارای سوراخ و شیارهایی هستند که از آنها اغلب برای جمع کردن آب های موجود در زیر زمین استفاده می شود.

– لوله های سوراخ دار کاروگیت: این لوله ها در برابر مواد شیمیایی بسیار مقاوم هستند و به همین سبب از آنها برای بازیافت رسوباتی که حاوی موادی نظیر مس و نقره هستند استفاده می گردد.

خرید لوله کاروگیت

کاربردها

این لوله ها با توجه به لطف بهره گیری از مواد اولیه مرغوب و باکیفیت، دارای کاربردهای گوناگونی هستند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

– یکی از اصلی ترین کاربردهای این لوله های دوجداره، استفاده از آنها در سیستم های انتقال دهنده فاضلاب و شبکه های لوله فاضلاب آدم رو است.

– با توجه به آنکه این لوله های پلی اتیلن از موادی مقاوم و با استانداردهای سیستم های زهکشی ساخته می شوند،  کاربرد گسترده ای در اجرای سیستم های زهکشی سیلاب دارند و از آنها در مجاری عبور آب در جاده ها و بزرگراه ها استفاده می شود.

– لوله کاروگیت سوراخ دار گزینه ای مناسب برای استفاده در سیستم های تهویه است. از طریق این لوله ها، هوا از قسمت خروجی دستگاه تصفیه هوا جمع آوری می شود تا در مرحله بعد ذرات آلوده از آن جدا گردد.

– با توجه به مقاومت بالای این لوله ها در برابر مواد شیمیایی، از آنها در بخش های مختلف صنعتی جهت جمع آوری شیرآبه های صنایع معدنی استفاده می شود.

– از دیگر کاربردهای لوله کاروگیت می توان به استفاده از آن در سیستم های لوله کشی انتقال آب، سیستم های آبیاری، سیستم های انتقال آب باران و همچنین سیستم های انتقال مواد اسیدی و بازی اشاره نمود.

لوله پلی اتیلن فاضلابی

مزایای لوله کاروگیت

این لوله ها به دلیل طراحی خاص، مزیت های متعددی دارند که برخی از آنها به شرح زیر است:

– این لوله ها دوجداره در برابر ترکیبات و مواد شیمیایی، اسیدی و بازی بسیار مقاوم هستند و دچار خوردگی و پوسیدگی نمی شوند.

– این لوله های پلی اتیلن از کیفیت ساخت بالایی برخوردار هستند. به همین دلیل عمر مفید آنها بسیار بالا و تا حدود پنجاه الی صد سال است و در عین حال قابل بازیافت نیز هستند.

– این لوله های دوجداره با توجه به پایین بودن ضریب اصطکاک، دچار رسوب گرفتگی نمی شوند.

– اگرچه این لوله ها از دو جداره مجزا ساخته شده اند، اما به دلیل وزن کم حمل و نقل آنها آسان است.

– این لوله ها در سایزهای متفاوتی تولید می شوند و به همین سبب در پروژه های گوناگون صنعتی، شهری و کشاورزی کاربرد دارند.

– این لوله های دوجداره در مقابل اشعه فرابنفش خورشید بسیار مقاوم هستند و تا دمای 50 درجه و سرمای زیاد مقاوم اند.

– با توجه به آب بندی مناسب لوله کاروگیت، این لوله ها در برابر سایش و نشتی مقاوم هستند و از استحکام و انعطاف پذیری بالایی برخوردار اند.

– با توجه به آنکه این لوله ها ارزش غذایی ندارند، در برابر آسیب های ناشی از جوندگان و میکروارگانیسم ها مصون هستند.

– کیفیت ساخت این لوله های دوجداره به گونه ای است که در برابر لرزش های ناشی از زمین لرزه و همچنین خمیدگی و ترک برداشتن مقاوم هستند و دچار تغییر رنگ و فساد نیز نمی شوند.

 

 

امتیازدهی به این مطلب!
. میانگین 5 از 1 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *