مقالات

رده لوله چیست و رده های مختلف چه تفاوتی دارند؟

رده لوله چیست

رده به شاخصی استاندارد گفته می شود که نشان دهنده میزان ضخامت یک لوله است و به کمک آن می توان لوله ها را از یکدیگر متمایز نمود. این معیار نسبت به شاخص وزن کاربردی تر است و جزو فاکتورهای اساسی در هنگام خرید لوله به حساب می آید. نکته حائز اهمیت در مورد رده لوله ها این است که این معیار در حقیقت بیانگر ویژگی های فنی لوله ها است و بر اساس پارامترهایی همچون میزان تحمل فشار و دمای لوله ها تعیین می گردد. با شناخت کامل رده بندی لوله ها می توان به آسانی برای کاربردهای خاص، لوله هایی با ایمنی مناسب تهیه نمود. برای خرید انواع لوله ها و اتصالات با رده های مختلف، می توانید از طریق سایت لوله اتصالات اقدام نمایید و کالاهای مورد نظر خود را با مناسب ترین قیمت و ضمانت اصالت کالا تهیه نمایید.

مفهوم رده لوله

رده یا اسکجول به عنوان شاخص یا معیاری استاندارد برای مشخص کردن میزان ضخامت جداره لوله، برای اولین بار در سال یک هزار و نهصد و سی و نه میلادی توسط موسسه استاندارد آمریکا تعیین گردید. از آنجایی که هر چه ضخامت یک لوله بیشتر باشد، وزن آن نیز بیشتر می شود بنابراین می توان گفت که میان رده یا اسکجول و وزن یک لوله ارتباط مستقیمی وجود دارد. از سوی دیگر هر چه رده یک لوله بیشتر باشد، به دلیل ضخامت بیشتر لوله میزان تحمل فشار آن لوله نیز بیشتر خواهد بود.

ضخامت رده های مختلف لوله

کاربرد لوله ها با رده های متفاوت

به طور کلی لوله ها در رده های مختلفی تولید می شوند و دارای کاربردهای متفاوتی در صنایع گوناگون هستند. نکته مهمی که در مورد تفاوت رده لوله ها با یکدیگر وجود دارد این است که هر چه رده یک لوله بیشتر باشد، آن لوله استحکام و مقاومت بیشتری دارد و در نتیجه از ایمنی بالاتری نیز برخوردار است. از متداول ترین رده بندی های لوله ها و کاربردهای آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

خرید انواع لوله برای کاربردهای مختلف
با بهترین قیمت در فروشگاه لوله و اتصالات

– لوله های رده ۵

لوله های رده پنج با میزان ضخامت پنج، نازک ترین انواع لوله ها به حساب می آیند. لوله های رده پنج معمولا در سیستم های کم فشاری نظیر سیستم های تهویه مطبوع به کار گرفته می شوند.

– لوله های رده 10

لوله هایی با رده لوله ده، در مقایسه با لوله های رده پنج ضخامت بیشتری دارند و گزینه مناسبی برای استفاده در سیستم های لوله کشی ساختمانی و بخش های آبرسانی به حساب می آیند.

– لوله های رده 20

لوله های رده بیست دارای میزان ضخامت بیست هستند و نسبت به دو رده قبلی ضخامت بیشتری دارند. این لوله ها به طور کامل فاقد درز ساخته می شوند و از آن ها عمدتا در سیستم های انتقال دهنده بخار و سیالاتی با دمای بالا بهره گرفته می شود.

– لوله های رده 40

لوله هایی با رده بیست با داشتن قطر داخلی چهل، یکی از پرکاربردترین انواع رده لوله ها در بازار هستند. از این لوله های پرطرفدار در سیستم های کنترل و اطفاء آتش سوزی و یا سیستم های انتقال بخار و هوای فشرده کمک گرفته می شود.

– لوله های رده 60

لوله های رده شصت بدون جوشکاری ساخته می شود و فاقد هرگونه درز هستند و به همین سبب، در برابر دما و فشار زیاد مقاومت قابل توجهی دارند. این لوله ها به لطف بهره مندی از استحکام مناسب، گزینه ای ایده آل برای استفاده در خطوط انتقال سیالاتی مانند نفت و گاز به حساب می آیند.

– لوله های رده 80

این لوله ها در مقایسه با لوله های رده شصت از ضخامت و مقاومت بیشتری برخوردار هستند. از مهم ترین کاربردهای لوله های رده هشتاد می توان به استفاده از آن ها در صنایع پتروشیمی و بخش های پالایشگاهی اشاره کرد.

– لوله های رده 100

از رده لوله صد به دلیل مقاومت و استحکام مناسب، در صنایع گوناگونی استفاده می شود که برخی از آن ها عبارت اند از: صنعت نفت، گاز، پتروشیمی. علاوه بر آن لوله های رده صد در بخش های نیروگاهی نیز به وفور مورد استفاده قرار می گیرند.

– لوله های رده 120

لوله های رده صد و بیست به دلیل ضخامت و قطر داخلی قابل ملاحظه، انتخابی مناسب برای بکار گیری در خطوط انتقال و جابجایی مواد شیمیایی و سیالات حاوی ترکیبات خورنده به شمار می روند.

– لوله های رده 140

رده صد و چهل، جزو مستحکم ترین و ضخیم ترین رده های لوله ها به حساب می آید. لوله هایی با این رده کاربرد فراوانی در صنایع حساس همچون صنعت پتروشیمی و صنایع نفت و گاز دارند.

– لوله های رده 160

مستحکم ترین رده لوله ها، رده صد و شصت است. لوله های این رده به دلیل بهره مندی از استحکام و مقاومت بالا، از میزان ایمنی بسیار بالایی برخوردار هستند و به همین جهت در خطوط پرفشار و پرحرارت انتقال سیالات بسیار داغ و ترکیبات شیمیایی با خاصیت خورندگی بالا بکار گرفته می شوند.

معیارهای رده بندی لوله ها

لوله ها بر اساس معیارهای مختلفی رده بندی می شوند که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. رده بندی لوله ها بر اساس میزان دما

دما یکی از فاکتورهای مهمی است که در رده بندی لوله ها نقش دارد. بر این اساس، لوله هایی که در یک محدوده دمایی خاص عملکرد مطلوبی دارند را در یک رده لوله قرار می دهند. این به معنای آن است که برخی از لوله ها در دمای ملایم مقاوم هستند و برخی نیز در دمای بسیار زیاد قابلیت کارکرد دارند.

  1. رده بندی لوله ها بر اساس میزان فشار

یکی دیگر از فاکتورهای موثر در رده بندی لوله ها، بیشترین میزان فشاری است که لوله می تواند تحمل کند، به طوری که لوله تحت آن فشار عملکرد و ایمنی مناسبی داشته باشد و دچار آسیب نشود.

  1. رده بندی لوله ها بر اساس میزان قطر

میزان قطر لوله از دیگر معیارهای تاثیرگذار در تعیین رده لوله ها است. به طور کلی انتخاب یک لوله با قطر مناسب، مانع افت فشار می شود و در عملکرد مناسب سیستم لوله کشی تاثیرگذار است.

 


بیشتر بخوانید

صفر تا صد لوله کشی ساختمان

چرا لوله آب هوا می گیرد یا صدا می دهد؟

 

امتیازدهی به این مطلب!
. میانگین 5 از 1 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *