استخرها عموما یا با آجر ساخته می شوند، یا بتنی اند و یا از نوع پیش ساخته هستند که پس از ساخت در کارخانه در محل مورد نظر نصب می شوند. بنابراین برای برآورد هزینه های ساخت استخر پیش از هر چیز باید نوع متریال، کاربری استخر و امکانات مورد نیازتان را مشخص کنید. یکی از مواردی که به هیچ عنوان نباید در تهیه آن غفلت کنید، استفاده از لوله استخری باکیفیت و مرغوب است. به عبارت دیگر استفاده از لوله ها و تجهیزات باکیفیت برای استخر اگرچه ممکن است به ظاهر هزینه ها را اندکی بالا ببرد، اما باید توجه داشته باشید که صرفه جویی در این مورد به هیچ عنوان توصیه نمی شود؛ زیرا استفاده از سیستم لوله کشی بی کیفیت قطعا می تواند هزینه های زیادی را در آینده به شما تحمیل سازد.

انواع لوله استخری

لوله هایی که از آنها در پروژه ساخت استخرها استفاده می کنند انواع مختلفی دارند که برخی از متداول ترین آنها به شرح زیر هستند:

– لوله های یو پی وی سی UPVC

لوله های یو پی وی سی به دلیل داشتن مزایای فراوان، یکی از پرطرفدارترین لوله ها درپروژه ساخت استخرها هستند. از ویژگی این لوله ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– ماندگاری و طول عمر بالا به دلیل مقاومت بالا در مقابل زنگ زدگی، خوردگی و مواد شیمیایی نظیر کلر.

– مقاومت بالا در برابر انواع رسوب ها با توجه به وجود جریان آب گرم در برخی از استخرها و محیطی مانند جکوزی.

– امکان انجام لوله کشی آسان استخر با قیمت مناسب و هزینه کم تر.

– دارای تنوع و کیفیت بالا و آب بندی شدن مناسب و ایمن.

– مقاومت بالا در مقابل آتش سوزی.

– لوله های پی وی سی استخری

لوله های پی وی سی نیز گزینه مناسبی برای لوله کشی استخرها به حساب می آیند که برای تهیه این نوع لوله استخری حتما باید به ضخامت لوله ها توجه نمود.

– لوله های پی وی سی فلکس

این لوله ها انعطاف پذیر هستند و با توجه به آنکه نسبت به لوله های پی وی سی قیمت مناسب تری دارند، معمولا گزینه مناسبی برای لوله کشی استخر به شمار می روند. برخی از مزایای این لوله ها عبارتند از:

– قابلیت انعطاف پذیری بیشتر نسبت به لوله های پی وی سی.

– مقاومت بالا در مقابل سرما و یخ زدگی لوله ها.

– لوله های سی پی وی سی

با توجه به مقاومت بالایی که این لوله استخری در مقابل گرما، حرارت و ذوب شدن دارد، از آن برای عبور سیالات داغ استفاده می شود.

– سایر انواع لوله استخری

برخی دیگر از لوله های که در سال های گذشته در استخرها مورد استفاده قرار می گرفتند عبارتند از: لوله های پلی اتیلن، لوله های ای بی اس و لوله های فلزی.

لوله UPVC

نکات مهم برای لوله کشی استخر

یکی از کلیدی ترین بخش های ساخت هر استخر، لوله کشی آن است. دلیل اهمیت لوله کشی این است که انجام اصولی این کار، تاثیر مستقیمی بر کیفیت ورود آب به استخر و نحوه تصفیه آب خواهد داشت. بنابراین توصیه می شود که تمامی مراحل لوله کشی با لوله استخری مناسب و بر اساس نقشه دقیق توسط افراد متخصص پیاده سازی شود. بر این اساس برخی از مهم ترین نکاتی که برای لوله کشی استخر باید به آن توجه داشته باشید عبارتند از:

– انتخاب مسیر مناسب عبور لوله ها

پیش از هر چیز ابتدا باید مسیر عبور لوله ها را بر اساس نقشه مشخص نمایید. برای این منظور همیشه سعی کنید ساده ترین مسیر را انتخاب کنید و از چرخش بی مورد لوله ها در مسیر خودداری کنید؛ زیرا این کار نه تنها هزینه های مربوط به خرید تجهیزات استخری و لوله استخری را کاهش می دهد، بلکه به سهولت و سرعت بیشتر تخیله آب استخر نیز کمک می کند.

– توجه به فضای لازم برای سیستم گردش آب

فضای مورد نیاز برای اجرای سیستم گردش آب را در نظر بگیرید و در عین حال به شیوه لوله کشی مناسب برای تعویض و تصفیه آب و گرم کردن آن توجه داشته باشید.

– توجه به ابعاد لوله استخری

سایز لوله استخری مورد نیاز خود را با در نظر گرفتن حجم آب ورودی و ابعاد استخرتان انتخاب کنید.

– توجه به مقاومت لوله در برابر عوامل آسیب زا

با توجه به استفاده از کلر برای تصفیه آب استخر، حتما باید لوله انتخابی شما در برابر این ماده مقاوم باشد تا در طولانی مدت دچار مشکل نشوید.

– عایق بندی مناسب لوله استخری

از آنجایی که لوله ها در فصول مختلف سال و متناسب با دمای هوا منقبض و منبسط می شوند، بنابراین حتما به انجام عایق بندی مناسب آنها توجه داشته باشید.

 

برای خرید لوله، موتور، شیرالات، فیلتر و هرگونه قطعه استخری فقط کافی است تا
با کارشناسان لوله اتصالات تماس حاصل نمایید.

انواع تجهیزات استخری

تجهیزاتی که در استخرها مورد استفاده قرار می گیرند عموما شامل دستگاه های تصفیه کننده آب، دستگاه های ضد عفونی کننده آب و سیستم های گرمایشی آب استخر می شوند که در ادامه به ارائه توضیحاتی در مورد آنها می پردازیم:

 1. تجهیزات تصفیه کننده آب استخر

به طور کلی اصلی ترین تجهیزاتی از آنها برای تصفیه آب استخرها استفاده می شود عبارتند از: پمپ ها و فیلترهای استخری.

– پمپ های تصفیه آب استخر: پمپ ها جزو مهم ترین تجهیزات مورد استفاده در استخرها هستند که وجود آنها در هر استخری ضروری است. پمپ ها با نیروی خود به گردش آب کمک می کنند و از این طریق تخیله آب استخر و جداسازی آلودگی ها را ممکن می سازند و در نهایت آب را پس از گرم کردن، دوباره وارد استخر می نمایند. پمپ های استخری معمولا تک سرعته، دو سرعته و چند سرعته هستند.

– فیلترهای تصفیه آب استخر: این فیلترها به تصفیه آب استخر کمک می کنند که رایج ترین آنها فیلترهای شنی و کارتریجی هستند. عملکرد فیلترهای تصفیه کننده آب استخر به این صورت است که با عبور آب از آنها، آلودگی های آب جدا می شود و آب تمیز و تصفیه می گردد.

 1. تجهیزات ضد عفونی کننده آب استخر

برای جلوگیری از رشد باکتری ها و جلبک ها در آب استخر، می بایست آب آن به صورت مداوم ضد عفونی و کلرزنی شود. ضد عفونی آب استخر معمولا از طریق کلر زن های شناور، کلر زن های خطی، ازن ژنراتورها و دستگاه های ضد عفونی کننده فرابنفش انجام می شود.

لوله استخری

 1. تجهیزات حرارتی یا گرمایشی استخر

تجهیزات حرارتی استخرها به تنظیم دمای آب کمک می کنند تا آب به دمای استاندارد و مطلوب برسد و به ویژه برای شنا کردن در فصول سرد سال مناسب باشد. این تجهیزات همچنین برای گرم کردن آب جکوزی نیز مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از متداول ترین تجهیزات استخری برای گرمایش استخرها عبارتند از: مبدل های حرارتی، هیترهای برقی، هیترهای گازی و پکیج های گرمایشی.

 

سوالات متداول

دلیل پوسیدگی زودهنگام لوله های استخری چیست؟

در بسیاری از پروژه های ساخت استخر هنگام اجرا از لوله های بی کیفیت استفاده می کنند و با توجه به اینکه آب استخر معمولا آب چاه است و کلر و املاح زیادی دارد، پوسیدگی لوله ها خیلی زود اتفاق می افتد.

تفاوت لوله استخری با لوله های معمولی چیست؟

به طور کل این لوله ها در برابر برخی مواد شیمیایی و رسوبات مقاوم تر از مدل های دیگر هستند و انعطاف پذیری بیشتری برای راحتی در اجرا داند. این لوله ها در جنس های متنوع توسط برندهای مختلف ساخته می شوند که هرکدام ویژگی های منحصر به فردی دارند.

لوله پلی اتیلن استخری چیست؟

پلی اتیلن در حقیقت همان جنس موادی است که در ساخت لوله به کار رفته است و یک نوع ترکیب شیمیایی می باشد. به جز نوع پلی اتیلن برای ساخت لوله های استخری، لوله های ای بی اس و لوله های فلزی نیز رایج هستند. هر کدام از این متریال ها مزایا و معایب خود را دارند.

چرا در لوله های استخری معمولا نشتی آب رخ می دهد؟

پاسخ این سوال در یک کلام عایق کاری نامناسب است! لوله ها دائم در معرض سرد و گرم شدن قرار دارند و انبساط و انقباض زیادی را تجربه می کنند. این لوله ها خیلی کم دچار ترکیدگی می شوند و اکثر نشتی ها به خاطر فیت نبودن و عایق کاری ضعیف است.

 

امتیازدهی به این مطلب!
. میانگین 4.8 از 142 رای

دیدگاه ها

 1. حامد عباسی گفت:

  کیفیت لوله ها از اون چیزی که فکر میکردم خیلی بهتر بود یه تعداد قطعه یادم رفت سفارش بدم بعدش سریع فرستادن دم شما گرم

 2. اکبر مشیری فر گفت:

  ممنون بابت توضیحات خوبتون . عالی

 3. مجتبی خانی گفت:

  پشتیبانی و مشاوره تلفنیتون خیلی کاردرستن

 4. محمد میثم کمالی گفت:

  اون اقایی که تلفن زدم اسمشو یادم رفت خیلی خوب توضیح داد واسه استخر ماهی میخواستم

 5. امیرحسین اسلامی گفت:

  همه محصولات که خریدم با کیفیت بود. خدا برکت بدههههه

 6. محمد مهدی سعیدی گفت:

  بچه ها تجهیزات استخری دستم رسید سعیدی همدان با سپاس

 7. حمید حجازی گفت:

  میری تو بازار هرکی یه چرندی میگه . دمتون گرم که با انصاف راهنمایی کردین بالاخره یه بااار اونی که میخواسیم شد

 8. امیرعلی رادمنش گفت:

  برای لوله استخری عصر زنگ میزنم مشاوره بدین چیکا کنم جایی که هستم سرما و گرما خیلی شدیدددده و زیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *