یکی از تجهیزات پرکاربرد در پروژه های لوله کشی، لوله هایی از جنس فلز هستند که از آنها در بخش های مختلف صنعتی استفاده می شود. لوله های فلزی موجود در بازار از نظر نحوه ساخت و تولید، به دو دسته لوله های درزدار و لوله های بدون درز تقسیم می شوند. این لوله ها که عمدتا از آلیاژ فولاد یا استیل تولید می شوند، به لطف بهره مندی از ویژگی های خاص، در صنایع گوناگونی بکار گرفته می شوند. نوع اول لوله های درز دار هستند که از طریق جوشکاری به یکدیگر متصل می شوند و به همین علت دارای سطحی یکدست نیستند. در مقابل لوله های بدون درز که با نام لوله مانیسمان نیز در بازار شناخته می شوند، نوعی از لوله های فلزی پرکاربرد هستند که در فرآیند تولید آنها از جوشکاری استفاده نمی شود. این امر موجب می شود تا لوله های مانیسمان در مقایسه با لوله های فلزی درز داری که از طریق جوشکاری یا اتصال جوش به یکدیگر متصل می شوند، از استحکام و مقاومت بالاتری برخوردار باشند و از آنها بتوان در پروژه های مختلف لوله کشی و برای مقاصد گوناگون بهره برد.

 

خرید انواع لوله مانیسمان با بهترین قیمت بازار در سایت لوله و اتصالات

 

ویژگی های لوله مانیسمان

با توجه به آنکه لوله های مانیسمان طی فرآیندی پیچیده و به صورت تخصصی تولید می شوند، فاقد هر گونه درز هستند. از سوی دیگر از آنجایی که در ساخت لوله های بدون درز مانیسمان اثری از جوشکاری مشاهده نمی شود، این لوله ها در مقایسه با سایر لوله های فلزی از کیفیت و مرغوبیت قابل ملاحظه ای برخوردار هستند و به همین جهت در پروژه های مختلف لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرند.

به طور کلی این لوله ها از مقاومت بالایی برخوردار هستند که این سطح از استحکام و مقاومت موجب می شود تا این لوله ها از ایمنی بسیار مناسبی برخوردار باشند و با خیال آسوده بتوان آنها را در بخش هایی بکار گرفت که با فشار و دمای بالا در ارتباط هستند. علاوه بر آن لوله مانیسمان به لطف بهره مندی از سطوح داخلی صاف، در زمان عبور سیالات فشار را نیز کاهش نمی دهد. این لوله ها همچنین به دلیل عدم استفاده از جوشکاری دارای سطح خارجی صاف و یکدست هستند. از سوی دیگر با توجه به آنکه لوله های مانیسمان فاقد هرگونه درز هستند و بدون جوشکاری تولید می شوند، بر اثر خم شدن دچار ترک خوردگی نمی شوند و احتمال ایجاد تغییر شکل در آنها نیز بر اثر دمای بالا بسیار کم است. از دیگر ویژگی ها که آنها را به لوله هایی پرطرفدار تبدیل کرده است این است که در مقایسه با بسیاری از انواع لوله های فلزی در محیط های دارای آب و هوای شرجی و مرطوب و یا در شرایط آب و هوایی بسیار گرم و سرد از مقاومت بسیار خوبی برخوردار هستند و به دلیل فاقد درز بودن احتمال نشتی از آنها نیز وجود ندارد.

لوله مانیسمان

رده های مختلف لوله مانیسمان

لوله های مانیسمان با استانداردها، قطرها، ضخامت ها یا همان رده های مختلفی تولید و به بازار عرضه می شوند. بنابراین یکی از فاکتورهای مهم برای انتخاب این لوله ها، توجه به ضخامت یا رده لوله است. رده های مختلف موجود در بازار عبارت اند از: لوله مانیسمان رده 20، لوله مانیسمان رده 40، لوله های رده 60، لوله مانیسمان رده 80، رده 120 و رده 160. فاکتور دیگری که در انتخاب این لوله ها تاثیرگذار است، قطر اسمی لوله است که با واحد اینچ مشخص می شود. اگرچه لوله ها در رده های 20 تا 160 اینچی تولید می شوند و هر کدام نیز کاربردهای خاصی دارند، اما معمولا پرکاربردترین رده های این لوله های بدون درز، رده 20 و لوله های رده 40 هستند.

– لوله مانیسمان رده بیست 20

این نوع از لوله های بدون درز که با نام لوله های مانیسمان رده بیست در بازار شناخته می شوند، جزو لوله های سبک به حساب می آیند. این بدین معناست که این لوله ها غالبا در بخش هایی مورد استفاده قرار می گیرند که با فشار بسیار بالا در ارتباط نیستند. از جمله کاربردهای این لوله ها می توان استفاده از آنها در سیستم های لوله کشی گاز در ساختمان ها و یا لوله های مورد استفاده در سیستم های لوله کشی موتورخانه های ساختمانی اشاره نمود.

– لوله مانیسمان رده چهل 40

لوله های مانیسمان رده 40 جزو پرکاربردترین انواع لوله های بدون درز محسوب می شوند که معمولا با رنگ سفیدشان متمایز می گردند. قطر اسمی این نوع از لوله ها معمولا بین 2.1 تا 16 اینچ متغیر است و در شاخه های شش متری عرضه می شوند. این لوله ها از آلیاژهای مختلفی همچون استیل ضد زنگ یا استیل کربن تولید می شوند و از وزنی استاندارد برخوردار هستند. از این رده از لوله های بدون درز برای لوله کشی در بخش هایی با حساسیت بالا استفاده می شود که از جمله آنها می توان به کاربرد آنها در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع کشتی سازی، خطوط انتقال گاز و همچنین مخزن های پرفشار اشاره نمود. این نوع از لوله ها به دلیل داشتن کیفیتی قابل ملاحظه در خطوط آتش نشانی نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

– لوله مانیسمان رده شصت 60

این نوع از لوله های بدون درز در مقایسه با لوله های مانیسمان رده چهل و هشتاد کاربرد نسبتا کمتری دارند. لوله های رده شصت غالبا از آلیاژ فولاد کربن ساخته می شود، سایز آن بین 8 اینچ و 24 اینچ متغیر است و معمولا طول هر شاخه آن شش متر است. لوله های رده شصت مانند سایر رده های این لوله ها به دلیل عدم استفاده از جوشکاری، از استحکام بالایی برخوردار اند و در برابر پوسیدگی و خوردگی مقاوم هستند. این رده از لوله های مانیسمان در صنایع تولید نفت و گاز، صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی، صنایع تولید شکر و قند، صنایع تولید تجهیزات پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند. از دیگر کاربردهای این لوله ها می توان به استفاده از آنها در لوله کشی های تجهیزات تصفیه کننده آب و همچنین سیستم های هیدرولیکی اشاره نمود.

– لوله مانیسمان رده هشتاد 80

لوله های مانیسمان رده هشتاد به دلیل بهره مندی از ضخامت و قطر بیشتر نسبت به رده های بیست، چهل و شصت، از میزان استحکام و مقاومت بالاتری نیز برخوردار هستند. این لوله ها معمولا در سایزهای 1.2 تا 34 اینچ تولید می شوند و رنگی متمایل به طوسی دارند. لوله های رده 80 به دلیل مقاومت بالا در پالایشگاه ها و بخش های مختلف صنعتی از جمله صنایع نفت و گاز و صنایع پتروشیمی کاربرد دارند. از دیگر کاربردهای لوله مانیسمان رده هشتاد می توان به استفاده از آن در خطوط فشار قوی، مبدل های حرارتی و همچنین لوله کشی در فضاهای باز اشاره نمود.

– لوله مانیسمان رده صد و بیست 120

کاربرد اصلی این رده از لوله های مانیسمان در شرکت های نفت و گاز و همچنین پتروشیمی است. بر این اساس از این رده از لوله ها برای انتقال نفت و گاز در میان خطوط استفاده می شود. این لوله های فاقد درز از آلیاژ فولاد و استیل تولید می شوند و به همین سبب از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند. لوله رده 120 همچنین در مقابل فشار و دمای بالا مقاوم است و خاصیت ضد خوردگی آن موجب می شود تا در برابر اغلب اسیدها مقاوم باشد. این رده از لوله ها گزینه مناسبی برای استفاده در صنایع پتروشیمی، صنایع کشاورزی، لوله کشی های آب آشامیدنی، سیستم های تصفیه آب و لوله کشی های فاضلاب هستند. از سوی دیگر با توجه به مقاومت این رده از لوله ها در مقابل خوردگی، این نوع از لوله های مانیسمان گزینه ای مناسب برای استفاده در صنایع مرتبط با مواد شیمیایی و اسیدی به حساب می آیند.

– لوله مانیسمان رده صد و شصت 160

از آنجایی که این رده از لوله ها در میان لوله های بدون درز از بیشترین ضخامت ممکن برخوردار هستند، به نام لوله های مانیسمان گوشتدار نیز شناخته می شوند. ضخامت بالای لوله های رده 160 در مقایسه با سایر رده های این لوله ها موجب می شود تا این رده از وزن بیشتری برخوردار باشد و در برابر دما و فشار نیز مقاومت بیشتری داشته باشد. کاربرد اصلی این نوع رده از لوله ها در بخش های مختلف صنعتی مرتبط با فشار و دمای بسیار زیاد است.

خرید لوله فلزی مانیسمان

کاربرد

تمامی ویژگی هایی که دلیل اصلی آنها فرآیند پیچیده تولید لوله مانیسمان است، سبب می گردد تا این نوع از لوله ها در بخش های مختلف صنعتی کاربرد داشته باشند که از مهم ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

کاربرد در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی

این لوله ها در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی بسیار پرکاربرد هستند که اصلی ترین دلیل آن کیفیت چشم گیر، استحکام و مقاومت بالای این لوله های فلزی در برابر خوردگی و فرسایش است. از این رو لوله های مانیسمان برای لوله کشی در بخش های مرتبط با نفت و گاز که نیاز به ایمنی بالا است گزینه ای ایده آل هستند. در صنایع نفت و گاز نیز از این لوله ها در بخش های گوناگونی از جمله لوله های حفاری، لوله های نفتی، لوله های تاسیسات و همچنین لوله های انتقال نفت و گاز استفاده می شود.

کاربرد در صنایع غذایی و دارویی

لوله مانیسمان با جنس استیل در صنایع مرتبط با تولید مواد غذایی و بخش های دارویی کاربرد فراوانی دارد. در صنایع غذایی از این نوع لوله های بدون درز در خطوط تولید و به منظور جابجایی و انتقال مواد غذایی کمک گرفته می شود.

کاربرد در صنایع کشاورزی و آبرسانی

این لوله ها در بخش های مختلف صنعت کشاورزی بسیار پرکاربرد هستند. بر این اساس لوله های بدون درز مانیسمان به دلیل کیفیت و استحکام بالا و همچنین مقاومت قابل ملاحظه در برابر نشتی، خوردگی و رطوبت در سیستم های آبرسانی و خطوط انتقال آب جهت آبرسانی به زمین های کشاورزی بکار گرفته می شوند.

کاربرد در صنایع نیروگاهی برق

لوله های بدون درز به دلیل استحکام و مقاومت قابل توجه کاربرد بسیاری در صنعت نیروگاهی و در بخش خطوط فشار قوی دارند. کابل های فشار قوی مورد استفاده در نیروگاه ها به دلیل ماهیت حساسی که دارند می بایست در مقابل عوامل خارجی محافظت شوند تا ایمنی لازم تامین شود. بنابراین در این صنعت، از لوله های مانیسمان جهت عایق نمودن کابل های فشار قوی استفاده می شود.

کاربرد در صنایع دریایی و کشتی سازی

لوله مانیسمان در صنایع دریایی نیز کاربرد وسیعی دارد که از جمله این موارد می توان به بهره گیری از این لوله ها در لوله کشی دیگ های بخار کشتی اشاره نمود. از سوی دیگر لوله های مانیسمان در بخش هایی از کشتی که با دمای بالا و فشار زیاد در ارتباط هستند نیز بکار گرفته می شوند. این لوله ها علاوه بر کاربرد در صنعت کشتی، در ساخت زیر دریایی و فانوس های دریایی نیز استفاده می شوند.

کاربرد در صنایع تولید دیگ بخار

این نوع از لوله های فلزی بدون درز به دلیل مقاومت بالا در صنعت تولید دیگ های بخار مورد استفاده قرار می گیرد. بر این اساس از لوله های مانیسمان جهت ساخت تجهیزات دیگ های بخار و مبدل های حرارتی بهره گرفته می شود.

کاربرد در صنایع تولید هیدرولیک

این لوله ها در صنایع هیدرولیک از جمله در تولید سیلندرها و بازوهای مکانیکی به وفور مورد استفاده قرار می گیرند؛ زیرا لوله هایی که در این بخش مورد استفاده قرار می گیرند می بایست از کیفیت و استحکام بالایی برخوردار باشند.

کاربرد در صنایع نظامی و اسلحه سازی

از آنجایی که در صنایع نظامی به ویژه در صنعت ساخت اسلحه، کیفیت تجهیزات از اولویت بسیار بالایی برخوردار است، در این صنعت از لوله مانیسمان که از کیفیت و مقاومت بالایی برخوردار است استفاده می شود. از جمله کاربردهای این نوع لوله های بدون درز می توان به استفاده از آنها در کارخانه های ساخت اسلحه جهت تولید لوله های تانک و همچنین تفنگ اشاره نمود.

برای خرید هرگونه لوله مانیسمان فقط کافی است تا با کارشناسان فروش لوله و اتصالات تماس بگیرید.

سوالات متداول

لوله مانیسمان چیست؟
به عبارت ساده لوله های مانیسمان از جنس فلز هستند و به صورت یک تکه تولید می شوند. این یعنی در طول این لوله ها اثری از جوشکاری نیست و درز ندارند.

لوله مانیسمان چه رده هایی دارد؟
این لوله ها دارای رده ۲۰ تا ۱۶۰ هستند که البته رده ۴۰ تا ۸۰ آن کاربرد بیشتری دارند. رده های سنگین تر و گوشت دار اغلب برای مصارف صنعتی نفت و گاز کاربرد خواهد داشت.

تفاوت رده های لوله مانیسمان در چیست؟
این لوله ها برای مصارف مختلف تولید می شوند لذا از وزن سبک تا سنگین دارند. لوله های سبک برای مصارف کم فشار و لوله های سنگین با ضخامت و استحکام بیشتر برای نفت و گاز استفاده می شوند.

کاربرد لوله های مانیسمان در چه صنایعی است؟
مانیسمان را در صنایع نفت و گاز، صنایع غذایی و دارویی، کشاورزی، آبرسانی، برق و نیروگاه، صنایع دریایی و کشتیرانی، هیدرولیک و حتی اسلحه سازی استفاده می کنند.

خرید با تخفیف

فروش انواع لوله و اتصالات همراه با تخفیف ویژه.

تضمین کیفیت

با خاطر آسوده کالای اصل و باکیفیت تحویل بگیرید.

رضایت مشتری

اولویت و هدف ما جلب رضایت مشتری است.

امتیازدهی به این مطلب!
. میانگین 4.7 از 326 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *