مقالات

استاندارد ASTM چیست و چه کلاس هایی دارد

استاندارد ASTM

استاندارد ASTM، استانداردی جهانی در حوزه تولید، تست و ارزیابی محصول است که توسط یکی از معتبرترین سازمان های بین المللی فعال در حوزه استاندارد در دنیا ارائه می شود. ASTM International که مخفف American Society for Testing & Materials و به معنای انجمن آزمون و مواد آمریکا است، به عنوان یکی از جامع ترین و معتبرترین سازمان های استاندارد در دنیا، ارائه دهنده استاندارد ای اس تی ام است. شایان ذکر است که بسیاری از استانداردهای مرتبط با مواد و متریال مورد استفاده در صنایع و حوزه های مختلف از جمله آهن آلات، فولاد و پتروشیمی، پزشکی و بسیاری از تجهیزات پلاستیکی از سوی این انجمن ارائه می گردد. برای خرید انواع لوله و اتصالات با استانداردهای داخلی و بین المللی و دارای ضمانت اصالت کالا، می توانید از طریق سایت لوله اتصالات اقدام نمایید.

هدف از پایه گذاری استاندارد ASTM

تاریخچه پیدایش این استاندارد بین المللی به قرن هجدهم میلادی باز می گردد؛ یعنی زمانی که یکی از خطوط آهن در کشور آمریکا دچار آسیب شد و خسارات فراوانی به بار آورد. این حادثه تلخ مختصصین و فعالان صنعتی را بر آن داشت تا در صدد یافتن راه حلی برای پیشگیری از بروز چنین حوادثی در آینده بر آیند. در آن دوره با مدیریت چارلز بنجامین دادلی، شیمیدان مطرح آمریکایی تیمی متخصص و متشکل از دانشمندان و مهندسین این کشور گرد هم آمدند. در ابتدا این تیم تخصصی با نام انجمن تست مواد آمریکا تاسیس شد، اما در سال یک هزار و نهصد و شصت و یک به انجمن آزمون و مواد آمریکا تغییر نام داد. این در حالی است که در سال دو هزار و یک میلادی پس از بین المللی شدن استانداردهای این سازمان، در نهایت نام ای اس تی ام اینترنشنال برای آن انتخاب گردید.

 

خرید انواع لوله ها با استانداردهای روز دنیا و ایران
با بهترین قیمت در سایت لوله و اتصالات

مواد تحت استاندارد ای اس تی ام

در حال حاضر گستره فراوانی از مواد مورد استفاده در صنایع گوناگون تحت استاندارد  ASTM قرار دارند که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

– استاندارد مرتبط با محصولات فلزی

بسیاری از فلزات نظیر چدن، مس و آلومینیوم و همچنین محصولات صنعتی تولید شده از آن ها تحت استاندارد ای اس تی ام قرار دارند. هدف از این استاندارد افزایش استحکام فلزات و مقاومت آن ها در برابر عواملی نظیر خوردگی و فرسودگی است.

– استاندارد مرتبط با محصولات فولادی

این نوع از استاندارد  ASTM در مورد محصولات فولادی گوناگون که شامل فولاد ضد زنگ، فولاد فریتی و فولاد کربن می شوند صدق می کند. هدف از این استاندارد بالا بردن میزان استحکام و مقاومت محصولات فولادی مورد استفاده در تولید تجهیزات و قطعات صنعتی فولادی و همچنین لوله ها و اتصالات فولادی است.

– استاندارد مرتبط با محصولات پلاستیکی

به طور کلی محصولات پلاستیکی و پلیمری تحت این نوع از استاندارد تولید می شوند. بر این اساس ماندگاری، خواص و ویژگی های این محصولات و مصالح ساختمانی تولید شده از آن ها می بایست مطابق با استاندارد ای اس تی ام باشد.

– استاندارد مرتبط با رنگ ها

استاندارد  ASTM در مورد رنگ ها شامل انواع رنگ های پوششی می شود و بر اساس آن خواص و ویژگی های این محصولات باید مطابق با ضوابط مندرج در استاندارد ای اس تی ام باشد.

طبقه بندی استاندارد ای اس تی ام

این استاندارد بین المللی از دو بخش اصلی تشکیل شده است که عبارت است از: یک حرف انگلیسی و یک عدد یک الی چهار رقمی.

در بخشی که شامل حرف انگلیسی می شود، یکی از حروف A، B، C، D، E، F، G و H جای می گیرد که بیانگر کلاس استاندارد خواهد بود. اما بخشی که با رقم مشخص می گردد، در واقع کدی منحصر به فرد است که کد استاندارد را نشان می دهد. در استاندارد  ASTM کلاس استاندارد بر اساس نوع ماده و یا آزمون آن مشخص می گردد و متداول ترین آن ها به شرح زیر است:

– کلاس استاندارد A که شامل فلزاتی نظیر انواع پروفیل های فولادی می شود.

– کلاس استاندارد B که شامل فلزهای غیرآهنی از جمله آلومینیوم، مس و سرب می شود.

– کلاس استاندارد C  که مصالح مختلف ساختمانی نظیر بتن و سیمان و مواد مصالح مورد استفاده در بنایی را در بر می گیرد.

– کلاس استانداردD  که به سایر مواد صنعتی مرتبط می شود.

– کلاس استاندارد E که شامل مواد متفرقه می شود.

– کلاس استاندارد F که به متریالی با کاربردهای خاص و منحصر به فرد مرتبط است.

– کلاس استاندارد G که به فاکتورهای ایجاد کننده خوردگی و فرسایش مواد می پردازد.

– کلاس استاندارد H که به کمیسیون های مشترک مرتبط است.

انواع استاندارد ASTM در زمینه محصولات فولادی

متداول ترین استانداردهای ای اس تی ام در حوزه محصولات فولادی و کاربردهای آن ها به شرح زیر است:

– استاندارد ASTM A36

ورق های فولادی آتش خوار جزو پروفیل های مستحکم با مقاومت بالا در برابر حرارت به حساب می آیند که تحت استاندارد A36M  تولید می شوند.

– استاندارد ASTM A283

این استاندارد که تحت عنوان استاندارد A283M نیز شناخته می شود به محصولات فولادی انعطاف پذیر با میزان کربن پایین مرتبط است. محصولات فولادی دارای این استاندارد  ASTMعموما در مخازن و صنایع پرفشار به کار گرفته می شوند.

– استاندارد ASTM A240

بسیاری از ورق های و نوارهای فولادی مورد استفاده در صنایع شیمیایی و پالایشگاهی تحت استانداردA240M  تولید می شوند.

– استاندارد ASTM A500

لوله ها و تیرآهن های فولادی با تراکم بالا که از آن ها در صنعت ساختمان سازی بهره گرفته می شود، تحت استاندارد A500M ساخته می شوند.

– استاندارد ASTM A53

استاندارد A53M به لوله های فولادی گالوانیزه مانیسمان مرتبط است و لوله های تحت این استاندارد  ASTMاز کاربردهای فراوانی در صنعت لوله کشی برخوردار هستند.

– استاندارد ASTM A370

استانداردA370  به روش های آزمون استاندارد تولیدات فولادی برای مشخص نمودن میزان مقاومت و ویژگی های مکانیکی آن ها مرتبط است.

– استاندارد ASTM A572

استاندارد A572M به محصولات فولادی با مقاومت بالا مرتبط است. محصولات فولادی دارای این استاندارد گزینه مناسبی برای استفاده در تولید سازه های مهندسی مقاوم به حساب می آیند.

– استاندارد ASTM A516

A516M استانداردی است که به محصولات فولادی بسیار مقاوم در برابر دمای بالا مرتبط است. این محصولات فولادی معمولا شامل ورق های فولادی پرکاربرد در ساخت دیگ های بخار و مخزن های تحت فشار می شوند.

 

امتیازدهی به این مطلب!
. میانگین 4 از 1 رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *